Özdinç Group

Paratoner Kurulumu

Paratoner kurulumu her türlü mesken ve iş yeri için can ve mal güvenliğinin korunması açısından önemli bir ihtiyaçtır. Kanunlarca belirli yerlerde paratoner yıldırımdan korunma sisteminin kurulması zorunlu hale getirilmiştir. Sizlerde evinizi, iş yerinizi, sevdiklerinizi, çalışanlarınızı ve kendinizi yıldırımın oluşturduğu etkilerden korumak için paratoner sistemi kurulumunu hızlıca yaptırabilir can ve mal sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Paratoner Kurulumu

Paratoner Kurulumu başta kamu kurumları olmak üzere özellikle yoğun insan ziyareti olan okul, hastane, fabrika gibi yerlerde bulundurulması aynı zamanda İSG kurumları, itfaiye ve itfaiye raporu kapsamı, çalışma ve sosyal kurumlar bakanlığının yapmış olduğu denetlemelerde zorunlu mecburi kılınmıştır.

Yıldırım savar olarak ta adlandırılan Paratoner Sistemi bulutlar tarafından oluşan pozitif ve negatif enerjiyi topraklama yardımı ile nötr hale getiren bir güvenlik uygulamasıdır. Gökyüzü ve yeryüzü arasındaki elektrik boşalması da denebilecek yıldırım 1 milyar volt a kadar enerji üretebilir ve bu enerjinin yıldırım düşmesi ile açığa çıkması gerek insana gerekse yapılar üzerinde çok ciddi zararlara hatta faciaya yol açabilmektedir.

Elektrik yüklü bu facialardan kurtulmanın bedeli ise oldukça uygundur. Yapılması gereken tek şey topraklama ve paratoner tesisinin kurulmasıdır. Bizi hemen arayın sizin de yıldırıma karşı korunmanıza yardımcı olalım.

Profesyonel Çalışma

Özdinç Elektrik Paratoner kurulumu ve diğer hizmet verdiğimiz tüm işlerin sonuna kadar arkasında duruyor sizlere profesyonel hizmet sunuyor. 

Hızlı ve Uygun Çözümler

Paratoner seçimi ve kurulum hizmetlerini en kusursuz şekilde yapabilmek için gerekli olan tüm süreci işinin ehli mühendis ve kurulum ekibi ile birlikte yönetiyoruz.

0
Yıllık Tecrübe

Paratoner Kurulumu

Paratoner Kurulum ve Alan Tarama

Farklı yapılar için imalatı yapılan paratoner sistemlerinin yakalama kapasiteleri açısından yarı çapı 79 metre ve 107 metre ile sınırlıdır. Paratoner tesisatının kurulumu yapılmadan önce firmamız alan tarafa ve projelendirme hizmetini kurulum hizmeti içerisinde sunmaktadır. Yapılan alan tarama hizmetine uygun olarak belirlenen yarıçapa göre montaj yapılmaktadır.

Firmamız tarafından uzman ekip ve mühendislerimiz tarafından yapılan keşif, alan tarama ve paratoner montaj hizmeti kusursuz olarak sizlere sunulmaktadır.

Paratoner Montajı ve Uygulama Çeşitleri

Paratoner Montajı faraday olarak adlandırılan kafes paratoner ve aktif olarak adlandırılan çubuk şeklindeki paratoner olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. Özdinç Elektrik Paratone Kurulum firması her iki çeşidi de isteğe göre uygulamakta ve uygulama esnasında size doğru yolu göstermektedir.

Aktif Paratoner Sistemi

Maliyet bakımından aktif paratoner sistemi faraday paratoner sistemine daha uygundur. Bu sebeple yıldırımdan korunmak için en çok kullanılan ve tercih edilen paratoner sistemdir.

Toprağı belirli kablolar aracılığı ile aktif paratoner yakalama ucuna ulaştırması mantığı ile çalışan bu sistem yaymış olduğu iyon sayesinde yıldırımı kendine doğru çeker. Bu sayede yıldırım toprağa yani paratonerin yakalama ucuna ulaşmış olur ve yıldırım nötr hale getirilir. Paratonerin çalışma prensibi paratonerin yakama ucunda bulunan artı ve eksi yüklerin aynı eksende geri iletilerek nötrleşmesidir.

Faraday Paratoner Sistemi

Mantıken bakıldığında maliyetinden dolayı daha az tercih edilen paratoner sistemi faraday paratonerdir. Genellikle özel proje ve özel yerler için tercih edilen bu sistem kafes biçiminde bir görünüme sahip olmakla birlikte güvenlik acısından da aktif paratonere göre daha etkilidir. Faraday kafes paratoner birçok noktadan toprak ile ilişkilendirilir ve sıklıkla kullanılan yakalama ucu sayesinde ringlenir.

Özdinç Elektrik tarafından da kurulumu ve projesi yapılan faraday paratoner sisteminin kurulumu en hızlı şekilde mühendis ve teknik ekibimiz aracılığı ile tamamlanmaktadır.

Özdinç Elektrik

Paratoner Kurulum Sistemi Prensibi

Paratoner çalışma prensibinde artı ve eksi yüklerin aynı eksende birbirini itmesi kalan yükün nötrleşmesi sağlanmaktadır bu nedenle kuvvetli akımın toprağa ulaşmadan aktif paratoner başlığında bu işlemin gerçekleştiği kuvvetli akımın toprağa ulaşmasından ziyade toprağı aktif paratonere taşıma mantığıdır.

Ülkemizde eğitimsiz firmalarda yanlış bilinen bu bilgiye açıklık getirmek gerekirse özelikle metal yapı fabrikalarda bir milyar voltun toprak ile bağlantısı bulunan iletkenlerin izolasyonunu sağlayacak bir sistemde bulunmamaktadır.

Metal yapılarda paratoner koruma borusu ve paratoner yakalama borusu hatta iletkenlerin mecburen metal bölgelere bağlantıları yapılmaktadır iletkenlerde yıldırım anında enerji oluşsa oluşabilecek durum korumadan ziyade faciaya davet edilmek gibidir bu sebeplerden dolayı bir milyar voltun toprağa akıtılma gibi bir durumu söz konusu bile değildir.

Özdinç Elektrik

Hakkımızda sayfasından bize ait bilgilere iletişim sayfasından bize hemen ulaşabilirsiniz.

Özdinç Şirketler Grubu

Özdinç Şirketler Grubu web siteleri

Yıldırım Paratoner

Özdinç Elektrik A.Ş.

Paratoner Kurulumu Özdinç Elektrik

Bölgesinde çok uzun yıllardır faaliyet gösteren, sayısız bir çok müşterisine hizmet veren firmamız Özdinç Elektrik alanında bilgili ve deneyimli personeller ve mühendis kadrosu ile birlikte çalışmaktadır. Yıldırımdan korunma tesisini mevcut bulunan bina ve tapu sınırları içerisinde yarı çap alan tarama hesapları yaparak uygun görülen kısımlara paratoner montajını gerçekleştirmektedir.

Paratoner Kurulumu ve montajı öncesinde gerekli keşif ve projelendirme tarafımızdan yapılmakta olup eğer kurulum yapılacak yer sisteme uygun değilse uygun hale getirilir. Gerekli tedarik sürecinden sonra paratoner sistemi montajı kısa süre içerisinde mühendislerimiz eşliğinde sağlanır.
Firmamız çalışma bakanlığı tarafından kurulmuş olan ekipnet sistemine ve elektrik mühendisleri odasına kayıtlı SMM ve Büro tescil belgelerine sahip yetkili elektrik ve mühendislik firmasıdır. Bizimle ilgili daha detaylı bilgiye Hakkımızda sayfasından ulaşabilirsiniz.

Paratoner kurulumu ve montajı konusunda uzman yetkiye sahip firmamız tarafından yapacağınız anlaşma sayesinde her yıl gerekli denetimler de sizlere en uygun koşullar eşliğinde sunulmaktadır.