Özdinç Group

Kompanzasyon Kurulumu

Kompanzasyon kurulumu aktif yükün maksimum seviyeye getirilmesi güç faktörlerinin verimliliğinin yükseltilmesi ve kondansatörler sayesinde reaktif ve kapastif dengeyi sağlamaya yarayan orta ve büyük işletmelerde kullanılan elektriksel donanımdır. Firmamız her güçte kompanzasyon kurulumu için gerekli pano hesaplamaları, projelendirme ve imalatını yapmaktadır.

Kompanzasyon Kurulumu

Kompanzasyon kurulumu iki farklı güç için uygulanabilir sistemlerdir. Aktif güç ve reaktif güç olarak adlandırılan bu güçler mantık açısından da düşünüldüğü gibi kullanılan ve atık güç anlamına gelmektedir.

Aktif olarak adlandırılan güç tüm sistemler üzerinde kullanılan güç toplamıdır. Reaktif ise kullanımdan arta kalan atık güç olarak değerlendirilmektedir. Reaktif güç endüktif ve kapasitif olmak üzere kendi arasında iki farklı gruba ayrılır. Endüktif manyetik ve bobin mantığı ile çalışan cihazların tükettiği, kapasitif ise kapasitörler tarafından kullanılan güçtür. Bu farklı çalışan iki gücün ters yönlü olduğundan dolayı doğru kullanım olarak revize edilmesi durumunda enerji tüketimi azalır ve cezai durumlar ortadan kalkar.

Profesyonel Çalışma

Özdinç Elektrik olarak yapmış olduğumuz her işin sonuna kadar arkasında duruyor sizlere kusursuz hizmeti sunmak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Hızlı ve Uygun Çözümler

Özdinç Elektrik olarak yapmış olduğumuz her işin sonuna kadar arkasında duruyor sizlere kusursuz hizmeti sunmak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

0
Yıllık Tecrübe

Kompanzasyon Kurulumu

Reaktif Ceza Takibi

Aktif olarak kullanılmakta olan enerjinin makine ve teçhizat kullanımına oranla aktif enerji ile çekilen güçtür. Reaktif enerjini dengelenebilmesinde en önemli faktör kullanılmakta olan kondansatör guruplarıdır. Toplam aktif yükün eşit miktarlarda kondansatör guruplarına aktarılma işi reaktif enerji oluşumunu engellememektedir.

Kapasitif Ceza Takibi​

Orta ve büyük işletmelerde kullanılmakta özelikle LED UPS motor sürücüleri gibi elektronik cihazların oluşturmuş olduğu kapasitif enerji günümüzde şönt reaktörler sayesinde dengelenmektedir. Her hangi bir cezai duruma maruz kalmamak için gerekli takip ve kompanzasyon kurulumu için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Reaktif Ceza Neden Gelir

Reaktif ceza durumu genellikle eksik yapılan kompanzasyon guruplarında ya da arızalı olan kondansatörlerin kademelerde bulunan kontaktör ve sigortaların arızalarından dolayı reaktif ceza gelmektedir. Her hangi bir cezaya maruz kalıyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz. Ceza bedellerinin sorunun giderilmesinden daha yüksek olduğunu unutmayınız.

Kapastif Ceza Neden Gelir

Reaktif ceza durumu genellikle eksik yapılan kompanzasyon guruplarında ya da arızalı olan kondansatörlerin kademelerde bulunan kontaktör ve sigortaların arızalarından dolayı reaktif ceza gelmektedir. Her hangi bir cezaya maruz kalıyorsanız hemen bizimle iletişime geçiniz. Ceza bedellerinin sorunun giderilmesinden daha yüksek olduğunu unutmayınız.

Özdinç Elektrik

Kompanzasyon Panosu Kurulumunda Kullanılan Malzemeler

Kompanzasyon panosunda kullanılan malzemeler reaktif güç kontrol rölesi, çeşitli klovarlar da kondansatörler, deşarj özellikli kompanzasyon kontaktörleri, kademe koruma sigortaları, şönt reaktör, harmonik reaktör ve gerekli sarf malzemelerden oluşmaktadır

Harmonik oranı yüksek olan işletmelerde harmonik filtreli kompanzasyon uygulanmakta, kapastif oranı yüksek olan işletmelerde ise şönt reaktörler kullanılmaktadır. Toplam çekilen aktif yük hesabına göre kademe ve klovar hesabı yapılmaktadır.

Özdinç Elektrik

Hakkımızda sayfasından bize ait bilgilere iletişim sayfasından bize hemen ulaşabilirsiniz.

Özdinç Şirketler Grubu

Özdinç Şirketler Grubu web siteleri

Yıldırım Paratoner

Özdinç Elektrik A.Ş.

Kompanzasyon Sistemi Özdinç Elektrik

Reaktif Ve Kapasitif Endeks Hesabı Nasıl Yapılır

1.8.0 Aktif yük ilk kullanım ve son kullanım arasındaki fark çıkarılır

5.8.0 Reaktif yük ilk kullanım ve son kullanım arasındaki fark çıkarılır

8.8.0 Kapastif yük ilk kullanım ve son kullanım arasındaki fark çıkarılır

Çıkan sonuçlar aktif yüke (1.8.0) bölünerek hesaplanır.

 %33 reaktif %20 kapastif oranını geçmemesi gerekmektedir. Aksi durumda dağıtım şirketi tarafından cezai işlem uygulanacaktır.

Firmamız düzenli olarak reaktif hesaplamaları yaparak herhangi bir olumsuzlukta derhal müdahile ederek sorunu çözmektedir.

Kompanzasyon Kurulumu Ve Reaktif Takibi

Özdinç elektrik A.Ş kompanzasyon sistemleri konusunda yılların vermiş olduğu bilgi ve birikimle kompanzasyon kurulumu kompanzasyon takibi reaktif ceza ve kapastif ceza gibi konularda uzmanlaşmış teknik personel ve mühendisleriyle yapılan keşif ve hesaplamalar sonucunda müşterilerine en doğru ve en ekonomik çözümler sunmaktadır.

Kompanzasyon pano sistemleri konusunda birçok resmi kurum ve özel sektörlere hizmet veren firmamız her gecen gün müşteri portföyünü genişletmektedir.

Neden Özdinç Elektrik

Sizlerde kompanzasyon kurulum arıza ve reaktif tercihi için bizlere iletişim bölümümüzdeki iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.  Profesyonel ellere işletmenizin reaktif takibini ve kompanzasyon kurulum işini gönül rahatıyla emanet edebilirsiniz.

Uygun çözüm, kaliteli ve profesyonel kompanzasyon kurulumu ve kompanzasyon takibi için ÖZDİNÇ ELEKTRİK A.Ş müşteri memnuniyetini ön planda tutmak için elinden geleni sonuna kadar yapmaktadır. Unutulmamadır ki düzenli kontrolü yapılan kompanzasyon işletmenize ciddi tasarruf sağlayacaktır.

Hizmet Bölgelerimiz

Ali kâhya OSB, Asım kibar OSB, Arslanbey OSB, İmes makine ihtisas OSB, Gebze plastikçiler organize sanayi bölgesi, Dilovası organize sanayi bölgesi, Gebze kimya ihtisas OSB, Gebze kömürcüler ihtisas OSB, Gebze GOSB, Makine ihtisas OSB, Gebze güzeler OSB, Tosb otomotiv yan sanayi ihtisas OSB, Kandıra gıda ihtisas.

İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (İAYOSB), İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), Birlik Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), İstanbul-Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB), İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB)